D38999/20TJ19PN
Mfr.Part #
D38999/20TJ19PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ19PN
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Mounting Style :
Panel
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Gender :
Pin (Male)
RoHS :
Non-Compliant
Current Rating :
23 A
Product :
Receptacles
Shielding :
yes
Sealing :
Meets IP67
Termination Style :
Crimp
Amphenol
Shell Style :
Wall Mount
Tradename :
38999
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Pins :
12
Insert Material :
Hard Dielectric
Contact Size :
19#12
Shell Size :
25
Contact Plating :
50 microinches Gold Plate
Number of Positions :
19 Position
Series :
TV-R
Service Rating :
I
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Amphenol Aerospace
Shell Plating :
Nickel-PTFE (Durmalon)
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/20TJ19PN
Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 19 Position Positions
D38999/20TJ19PN Overview
Wall - Front Mount - Thru Holes is the mounting type.As a product of the TV-R Series, it can be found in this category.It has 12 pins.
D38999/20TJ19PN Features
TV-R series
D38999/20TJ19PN Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20TJ19PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER