D38999/20TJ19PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TJ19PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
175°C
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
12
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
25-19
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/20TJ19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TJ19PB Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TJ19PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ19PB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER