D38999/20TJ19HB
Mfr.Part #
D38999/20TJ19HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ19HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Shielded
Number of Positions :
19
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Shell Finish :
Durmalon™
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
19
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ratings :
Datasheets
D38999/20TJ19HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TJ19HB Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 19 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TJ19HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ19HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ19HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER