D38999/20TH53HA
Mfr.Part #
D38999/20TH53HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Panel Mount
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
53
Shell Size - Insert :
23-53
Published :
2014
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20TH53HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TH53HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 53 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20TH53HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TH53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TH53HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER