D38999/20TH21PB
Mfr.Part #
D38999/20TH21PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TH21PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
10 Weeks
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Mount :
Flanges, Panel
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
21
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
H
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/20TH21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TH21PB Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 21 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TH21PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TH21PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TH21PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER