D38999/20TH21JN
Mfr.Part #
D38999/20TH21JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TH21JN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Contact Size :
16
Number of Pins :
21
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
21
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Published :
Datasheets
D38999/20TH21JN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TH21JN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 21 pin is provided on the device.
D38999/20TH21JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TH21JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TH21JN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER