D38999/20TH21JA
Mfr.Part #
D38999/20TH21JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TH21JA
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
H
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-21
Number of Positions :
21
Orientation :
A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
2012
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20TH21JA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TH21JA-LC Overview
D38999/20TH21JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TH21JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TH21JA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER