D38999/20TH21BB
Mfr.Part #
D38999/20TH21BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Number of Pins :
21
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Size :
16
Datasheets
D38999/20TH21BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TH21BB Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 21 pins.
D38999/20TH21BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TH21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TH21BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT