D38999/20TG41SA
Mfr.Part #
D38999/20TG41SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TG41SA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
41
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20TG41SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TG41SA Overview
D38999/20TG41SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG41SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG41SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER