D38999/20TG39SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TG39SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Shell Finish :
Durmalon™
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-39
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
39
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2012
Shell Size, MIL :
G
Number of Pins :
39
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TG39SN-LC Overview
D38999/20TG39SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG39SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG39SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT