D38999/20TG39SB
Mfr.Part #
D38999/20TG39SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TG39SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
10 Weeks
39
Feature :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20TG39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TG39SB Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 39 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TG39SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG39SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG39SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER