D38999/20TG39HA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TG39HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
16
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Shell Finish :
Durmalon™
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TG39HA-LC Overview
D38999/20TG39HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG39HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG39HA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT