D38999/20TG25JD
Mfr.Part #
D38999/20TG25JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TG25JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
D38999/20TG
Series :
Insulation Material :
Nylon
Contact Material :
Brass
Length :
24.5mm
Contact Plating :
Nickel
Termination Method :
PC Pin
Gender :
FEMALE
Package :
Bag
Product Status :
Active
Voltage Rating :
1000V
Current Rating :
20A
Type :
Banana Socket
Datasheets
D38999/20TG25JD
D38999/20TG25JD Overview
It is part of the * Series of products.
D38999/20TG25JD Features
* series
D38999/20TG25JD Applications
There are a lot of Corsair
D38999/20TG25JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER