D38999/20TG16SB
Mfr.Part #
D38999/20TG16SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TG16SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Durmalon™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
16
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Published :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20TG16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TG16SB Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20TG16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG16SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG16SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER