D38999/20TG16PB
Mfr.Part #
D38999/20TG16PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Published :
Number of Positions :
16
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20TG16PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TG16PB Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG16PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG16PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER