D38999/20TG11PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TG11PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
12
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Durmalon™
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
11
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
10 Weeks
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TG11PB-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.The device has 11 pins.
D38999/20TG11PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG11PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT