D38999/20TG11PA
Mfr.Part #
D38999/20TG11PA
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
2012
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
21-11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
11
Datasheets
D38999/20TG11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TG11PA Overview
You'll get Receptacle, Male Pins packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has 11 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 175°C.Temperatures below -65°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Shielded feature make it more powerful.By Flanges, Panel it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TG11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG11PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER