D38999/20TG11HB
Mfr.Part #
D38999/20TG11HB
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
12
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
11
Min Operating Temperature :
-65°C
Flange
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20TG11HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TG11HB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 12 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
D38999/20TG11HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TG11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TG11HB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER