D38999/20TF32JB
Mfr.Part #
D38999/20TF32JB
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Size, MIL :
F
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
B
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
32
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20TF32JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TF32JB Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 32 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20TF32JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TF32JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TF32JB Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER