D38999/20TF32JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TF32JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
19-32
Shell Finish :
Durmalon™
Number of Positions :
32
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
32
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20TF32JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TF32JA Overview
D38999/20TF32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TF32JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TF32JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER