D38999/20TF28PN
Mfr.Part #
D38999/20TF28PN
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
28
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
16
Shell Size, MIL :
F
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange
Feature :
Shielded
Published :
Datasheets
D38999/20TF28PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20TF28PN Overview
D38999/20TF28PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TF28PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TF28PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER