D38999/20TF11PN
Mfr.Part #
D38999/20TF11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Shell Size, MIL :
F
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Ratings :
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
16
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20TF11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20TF11PN Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TF11PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER