D38999/20TE26SB
Mfr.Part #
D38999/20TE26SB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
17-26
Published :
2014
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
26
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Durmalon™
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20TE26SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TE26SB Overview
D38999/20TE26SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TE26SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TE26SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER