D38999/20TE26HN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TE26HN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
26
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Finish :
Durmalon™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
E
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TE26HN-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 26 pins.
D38999/20TE26HN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TE26HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TE26HN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT