D38999/20TD19JA
Mfr.Part #
D38999/20TD19JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
D
Number of Pins :
19
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20TD19JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TD19JA Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.The device has 19 pins.Ideally, it should be used when the temperature is below 175°C.Temperature must be -65°C to operate this device.Many aspects of its Shielded feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Flanges, Panel.It runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TD19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TD19JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER