D38999/20TD15SNL
Mfr.Part #
D38999/20TD15SNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TD15SNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
D
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
15
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Durmalon™
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20TD15SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TD15SN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 15 pins on the device.
D38999/20TD15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TD15SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TD15SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT