D38999/20TD15AN
Mfr.Part #
D38999/20TD15AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Durmalon™
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
15-15
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Number of Positions :
15
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Threaded
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20TD15AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TD15AN Overview
D38999/20TD15AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TD15AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TD15AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT