D38999/20SJ43SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SJ43SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SJ43SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Depth :
46.4mm
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Length :
32.77mm
Empty Shell :
No
Current Rating :
13A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Number of Positions :
43
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
43
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Color :
Silver
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Datasheets
D38999/20SJ43SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ43SN Overview
D38999/20SJ43SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SJ43SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SJ43SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER