D38999/20SJ43PN
Mfr.Part #
D38999/20SJ43PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SJ43PN
Manufacturer :
Corsair
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
43
Mount :
Wall
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Color :
Silver
Filter Feature :
MIL Conformance :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
J
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
46.4mm
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
43
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Length :
32.77mm
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20SJ43PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ43PN Overview
D38999/20SJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SJ43PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SJ43PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER