D38999/20SJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SJ29SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A
Empty Shell :
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20SJ29SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ29SN Overview
D38999/20SJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20SJ29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20SJ29SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER