D38999/20SJ29SN
Mfr.Part #
D38999/20SJ29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
29
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
29
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20SJ29SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ29SN Overview
D38999/20SJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20SJ29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20SJ29SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER