D38999/20SJ24SN
Mfr.Part #
D38999/20SJ24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Shell Size, MIL :
J
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
24
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
24
Shell Material :
Stainless Steel
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/20SJ24SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ24SN Overview
D38999/20SJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20SJ24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20SJ24SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER