D38999/20SJ24PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SJ24PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Tradename :
Body Orientation :
Straight
ECCN (US) :
EAR99
Contact Size :
RoHS :
Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Pin
Max Operating Temperature :
200 °C
Length :
32.77 mm
Termination :
Crimp
Depth :
46.4 mm
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Panel
Shielding :
yes
Number of Ports :
1
Mating Style :
Threaded
Less Contact :
No
Product Depth (mm) :
46.4
Automotive :
No
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
16 A, 23 A
Number of Positions :
24 Position
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Mounting :
Wall Mount
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Amphenol
Product Height (mm) :
46.4
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Style :
Wall Mount
Shell Plating :
Nickel
Number of Terminals :
24
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Hard Dielectric
Termination Method :
Crimp
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Sealing :
Meets IP67
Wire Size (AWG) :
Brand :
Amphenol Aerospace
Gender :
RCP
Shell Size / Insert Arrangement :
Service Rating :
I
Plating :
Nickel
Shell Size :
25
Product Length (mm) :
Military Standard Series :
Series III
Number of Contacts :
24
Product :
Receptacles
Type :
Circular
Min Operating Temperature :
-65 °C
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Series :
TV-K
Polarization :
N
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Termination Style :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
D38999/20SJ24PN
Stainless Steel Wall - Front Mount - Thru Holes 24 Position Positions Crimp Straight
D38999/20SJ24PN Overview
D38999/20SJ24PN Features
TV-K series
D38999/20SJ24PN Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20SJ24PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER