D38999/20SJ19SN
Mfr.Part #
D38999/20SJ19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
23A
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Stainless Steel
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Plating :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Published :
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20SJ19SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ19SN Overview
D38999/20SJ19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SJ19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SJ19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER