D38999/20SJ19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SJ19SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Stainless Steel
Number of Positions :
19
Published :
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
23A
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Firewall Usage
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20SJ19SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ19SN Overview
D38999/20SJ19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SJ19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SJ19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER