D38999/20SJ19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SJ19SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SJ19SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Published :
DIN Conformance :
Plating :
Stainless Steel
Current Rating :
23A
Filter Feature :
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Shielding :
Shielded
Feature :
Firewall Usage
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Datasheets
D38999/20SJ19SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SJ19SN Overview
D38999/20SJ19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SJ19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SJ19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER