D38999/20SJ19PN
Mfr.Part #
D38999/20SJ19PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Details
Shell Size / Insert Arrangement :
Body Orientation :
Straight
Termination Method :
Crimp
Sealing :
Meets IP67
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Military Standard Series :
Series III
Automotive :
No
ECCN (US) :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Terminals :
19
Product Depth (mm) :
46.4
Tradename :
Insert Material :
Hard Dielectric
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
19
Less Contact :
No
Gender :
RCP
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Product Length (mm) :
Contact Gender :
Pin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Shell Material :
Stainless Steel
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Type :
Circular
Shielding :
yes
Amphenol
Series :
D38999 III
Brand :
Amphenol Aerospace
Mating Style :
Threaded
Mating Cycle (Cycles) :
500
Mounting :
Wall Mount
Product Height (mm) :
46.4
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Wire Size (AWG) :
Subcategory :
Circular Connectors
Service Rating :
I
Shell Plating :
Nickel
Number of Ports :
1
Polarization :
N
Datasheets
D38999/20SJ19PN
Stainless Steel Wall - Front Mount - Thru Holes
D38999/20SJ19PN Overview
D38999/20SJ19PN Features
D38999 III series
D38999/20SJ19PN Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20SJ19PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER