D38999/20SH55BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SH55BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
55
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Published :
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
55
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20SH55BN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20SH55BN Overview
D38999/20SH55BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH55BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH55BN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT