D38999/20SH55BB
Mfr.Part #
D38999/20SH55BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Depth (mm) :
43.3
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Wire Size (AWG) :
Less Contact :
yes
Gender :
RCP
Body Orientation :
Straight
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Service Rating :
I
Shell Size / Insert Arrangement :
Mating Style :
Threaded
Polarization :
B
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shielding :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
Shell Material :
Stainless Steel
ECCN (US) :
EAR99
Insert Material :
Hard Dielectric
Mounting :
Wall Mount
Product Height (mm) :
43.3
Contact Size :
Maximum Voltage Rating :
600VAC|850VDC
Military Standard Series :
Series III
Number of Terminals :
55
Number of Ports :
1
Contact Style :
Socket
Type :
Circular
Termination Method :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mating Cycle (Cycles) :
500
Automotive :
Contact Gender :
SKT
Sealing :
Meets IP67
Number of Contacts :
55
Datasheets
D38999/20SH55BB
Stainless Steel Wall - Front Mount - Thru Holes
D38999/20SH55BB Overview
There is a Wall - Front Mount - Thru Holes mounting type for the device.
D38999/20SH55BB Features
D38999/20SH55BB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20SH55BB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT