D38999/20SH53PN
Mfr.Part #
D38999/20SH53PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SH53PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
JESD-609 Code :
e4
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Gender :
Male
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Mount :
Wall
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Total Number of Contacts :
53
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Stainless Steel
Datasheets
D38999/20SH53PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SH53PN Overview
D38999/20SH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH53PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER