D38999/20SH53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SH53PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Stainless Steel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size, MIL :
H
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Mount :
Wall
Shell Finish :
Nickel
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Empty Shell :
Number of Positions :
53
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20SH53PN
Conesys D38999/20SH53PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SH53PN Overview
D38999/20SH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH53PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH53PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER