D38999/20SH53JA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SH53JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
53
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20SH53JA-LC Overview
Receptacle Housing packaging is included.This device has a mounting type of Panel Mount.We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Firewall Usage should remain constant.It has a 53 pin configuration.
D38999/20SH53JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH53JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH53JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT