D38999/20SH53HA
Mfr.Part #
D38999/20SH53HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SH53HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Color :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Stainless Steel
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
53
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Total Number of Contacts :
53
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20SH53HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20SH53HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/20SH53HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH53HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH53HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER