D38999/20SH21PN
Mfr.Part #
D38999/20SH21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Max Operating Temperature :
200°C
Nickel
Type :
For Male Pins
Plating :
Nickel
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
32.77mm
Published :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Depth :
43.3mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Feature :
Firewall Usage
Shell Material :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20SH21PN
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20SH21PN-LC Overview
D38999/20SH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH21PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER