D38999/20SH21AA
Mfr.Part #
D38999/20SH21AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
21
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Bulk
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
H
Feature :
Firewall Usage
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Orientation :
A
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
21
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/20SH21AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20SH21AA Overview
D38999/20SH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SH21AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT