D38999/20SG41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20SG41SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SG41SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Shell Finish :
Nickel
Plating :
Nickel, Stainless Steel
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Feature :
Firewall Usage
Depth :
40.1mm
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20SG41SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SG41SN Overview
D38999/20SG41SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SG41SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SG41SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER