D38999/20SG41PN
Mfr.Part #
D38999/20SG41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Published :
Shell Material :
Stainless Steel
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
41
Contact Gender :
Male
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
Termination :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plating :
Stainless Steel
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Color :
Silver
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Radiation Hardening :
Datasheets
D38999/20SG41PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SG41PN Overview
D38999/20SG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SG41PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SG41PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER