D38999/20SG39PN
Mfr.Part #
D38999/20SG39PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Threaded
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
39
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20SG39PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SG39PN Overview
D38999/20SG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SG39PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SG39PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER