D38999/20SG11PN
Mfr.Part #
D38999/20SG11PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SG11PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
11
Color :
Silver
Filter Feature :
No
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
G
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Plating :
Nickel, Stainless Steel
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
32.77mm
Packaging :
Bulk
Depth :
40.1mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
23A
Factory Lead Time :
16 Weeks
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20SG11PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20SG11PN Overview
D38999/20SG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SG11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SG11PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER