D38999/20SF32JC
Mfr.Part #
D38999/20SF32JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20SF32JC
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
32
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20SF32JC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20SF32JC Overview
D38999/20SF32JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20SF32JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20SF32JC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER